Långkokt bogbladsragu med pasta

ca 2 tim
ca 4 port

Ragu

  • 1 kg bogbladskotletter med ben
  • 1 gul lök
  • 3 vitlöksklyftor
  • 1 röd chili
  • 2 morötter
  • 2 stjälkar selleri
  • 0,5 dl tomatpuré
  • 2,5 dl vitt vin
  • 1 burk krossade tomater
  • 1 köttbuljongtärning
  • 2 dl vatten

Tillbehör

  • 4 port spagetti

Gör så här

  1. Skala och hacka lök och vitlök. Finhacka chilin. Skala och tärna morötterna. Strimla sellerin.
  2. Hetta upp olja i en stor gryta och fräs lök, vitlök och chili tills det mjuknar. Tillsätt sedan morötter, selleri och tomatpuré och låt fräsa 2 minuter till.
  3. Ha sedan i vin, krossade tomater, buljongtärning och vatten. Låt koka upp och blanda runt. Lägg sedan bogbladskotletterna i grytan och låt puttra ca 2 timmar.
  4. Plocka sedan upp benen och dra isär köttet med gafflar eller ta upp och skär i bitar och lägg tillbaka.
  5. Koka pastan enligt anvisning. Smaka av grytan med salt, svartpeppar och pressad citron och blanda sedan med pastan. Tänk på att krydda ordentligt då pastan neutraliserar smaken. Var inte rädd för att ta i med kryddorna.

Fler recept med bogbladskotletter

Se alla recept

En ekologisk köttprenumeration

Färskt ekologiskt kött från svenska gårdar varje månad, eller när du vill. Du väljer innehåll och dag, vi levererar!